MENU
0
  1. Pradžia
  2. Visi straipsniai
  3. Kokios spalvos būna auksas
AurigemaVisi straipsniaiKokios spalvos būna auksas

Kokios spalvos būna auksas

2024-01-31
2025-05-07
blog-img

Girdint žodį auksas, nejučia pagalvojate apie geltono atspalvio metalo gabalėlį. Periodinėje lentelėje jis yra pažymėtas simboliu Au (Aurum), kuris išvertus į lietuvių kalbą reiškia "geltonas". Tačiau tai nėra visiškai tikslu. Gamtinis, neapdorotas auksas tikrai yra geltonos spalvos su šiek tiek žalsvu atspalviu. Tačiau atsižvelgiant į tai, kad grynasis aukso metalas randamas gana retai, daugeliu atvejų jis yra susimaišęs su įvairių cheminės kilmės elementų priemaišomis, todėl spalvinė gama gali kisti nuo pilkai žalis iki rudos. Galima daryti išvadą jog savarankiškos šio brangiojo metalo paieškos, net turint pažangų metalo detektorių ir žinant vietą kur ieškoti, toli gražu negarantuoja sėkmės. Todėl geltonojo metalo gerbėjams jo vistiek, tikriausiai, teks ieškoti bankuose lydnių pavidalu arba kreiptis į juvelyrą, norint įsigyti šio metalo papuošalų.

Raudonas, geltonas, mėlynas auksas

Grynas 999 prabos aukstas būna ryšios geltonos spalvos. Tokį auksą sudaro 99.9% aukso bei 0.1% kitų metalų ar priemaišų. Tai gryniausia aukso forma, tačiau juvelyrikoje ji naudojama labai retai. To priežastis labai paprasta - tokio grynumo auksas yra per daug minkštas, tad iš jo pagaminti gaminiai būtų pernelygtrapūs. Ilgus šimtmečius aukso papuošalai sulaugia daug dėmesio bei yra geidžiami. Jau senovės Egipte juvelyrai dirbo su šiuo metalu bei gebėjo valdyti metalo savybes, suteikdami jam daugiau tvirtumo, kad aukso papuošalai kuo ilgiau džiugintų juvelyrinių dirbinių mėgėjus. Šiomis dienomis populiariausias aukso lydinys turi 58.5% aukso kitaip tai toks aukso grynumas vadinamas 585 praba. Atitinkamai tokiame lydinyje 41.5% sudaro kiti metalai, kurie suteikia lydiniui daugiau tvirtumo, o taip pat įtakoja galutinę gaminio spalvą. Dažniausiai sutinkmaos šios aukso spalvos:

Raudona - 58.5% aukso, nuo 27.1% iki 39% vario, likusi dalis - įvairių kitų metalų, dažniausiai sidabro. Kuo daugiau lydinyje vario, tuo ryškesnis raudonas atspalvis metalo spalvoje.

Geltona - 58.5% aukso, apie 23% vario ir 18% sidabro.

Balta - 58.5% aukso, apie 24% sidabro ir 18% paladžio arba platinos.

Šios trys aukso spalvos yra populiariausios spalvos, aukso spalvų paletė jomis nepsiriboja. Išskirtiniais atvejais auksas gali būti ir šių spalvų:

Žalia - kuomet lydinyje yra kadmio arba kalio.

Violetinė - lydinyje pridedama aliuminio. Šis atspalvis išgaunamas tik lydinyje, kuriame auksas sudaro ne mažiau kaip 75%.

Juoda - ši spalva auksui gali būti suteikiama dviem būdais. Pirmasis - galvaninis padengimas, kuomet  gaminiys specialia tecnologija dengiamas kobaltu ir chromu. Antras būdas - gaminio padengimas rodu, amorfinie anglimi arba ruteniu.

Mėlyna - paslaptingiausia spalva suteikiama aukso papuošalams. Tikslių šios spalvos išgavimo techologijų juvelyrai neatskleidžia ir išlaiko paslaptyje. Manoma, kad šią spalvą auksui suteikia geležis ir chromas arba kobaltas. Svarbu žinoti, kad šios spalvos aukso papuošalai ne tiktai išskirtinio grožio, bet ir itin trapūs.

Spalva ir kaina

Jei palygintumėme įprastų, populiariausių spalvų - raudonos, geltonos ir baltos spalvų aukso papuošalus, kurių sudėtyje yra 58.5% gryno aukso, pastebėtumėme jog vidutinė visų trijų spalvų papuošalų 1 gramo kaina būtų labai panaši. Šių aukso spalvų papuošalų kainų skirtumus lemia dizaino sudėtingumas ar įdėto darbo sąnaudos, o ne konkreti spalva. Internetinėje parduotuvėje Aurigema galite rasti visų 3 populiariausių aukso spalvų papuošalų, dauguma gaminių siūlome įsigyti populiariausios 585 prabos, šios prabos aukso papuošalai atsparūs dėvėjimui bei aplinkos poveikiui, yra tvirti bei ilgaamžiai, atskleidžiantys visą šio tauriojo metalo grožį.

O kalbant apie išskirtinių spalvų gamą, violetiniai, rožiniai ir panašių nestandartinių spalvų aukso papuošalai parduodami didesne kaina, net jei pati aukso dalis jų sudėtyje taip pat nėra didesnė už įprastą 58.5%. Šiuo atveju kainą lemia ne tik papuošalų išskirtinumas, neįprastaumas, bet ir spalvoto aukso lydinio paruošimo sudėtingumas, kuriam paruošti reikalingas ne tiktai sudėtingas cheminis ir mechaninis apdirbimas, bet ir ypatingos žinios.