MENU
0
  1. Pradžia
  2. Visi straipsniai
  3. Dešimt didžiausių pasaulio deimantų
AurigemaVisi straipsniaiDešimt didžiausių pasaulio deimantų

Dešimt didžiausių pasaulio deimantų

2025-05-07
blog-img

Didžiausias deimantas pasaulyje buvo rastas prieš maždaug 100 metų. Deja pirminėje davo formoje jis neišliko. Mineralas buvo suskaidytas į daugybę gabalėlių, kurie virto nuostabiais briliantais. Deimantų paieškos nenutrūkstamai vyksta nuo pačių seniausių laikų, ir per šį ilgą laiką kai kuriems laimingiesiems pavyksta rasti itin didelių egzempliorių, stebinančių savo grožiu ir išskirtinumu. Vieni tokių akmenų rekordininkų paliekami natūraliame pavidale, tačiau kiti - paversti briliantais ir jiems net buvo suteikti vardai.

Legendiniai mineralai

Deimantai yra vieni iš trijų pačių vertingiausių mineralų. Net vos kelių karatų brangakmeniai yra labai vertinami. Norint gauti vieną mažą akmenėlį, kartais tenka perdirbti tonas bevertės uolienos. 5–7 karatų brangakmeniai yra didelė retenybė. O akmenys, sveriantys daugiau nei 1000 karatų, yra visiškai unikalūs ir neįkainojami.

Vienas iš tokių vertingiausių egzempliorių yra legendinis „Cullinan“. Tai didžiausias deimantas pasaulyje. Jis buvo rastas 1905 m. Pietų Afrikos „Premier“ kasykloje ir pavadintas kasyklos savininko garbei. Kitas brangakmenio pavadinimas – „Afrikos žvaigždė“. Mineralas svėrė daugiau nei 3000 karatų ir buvo tik dalis milžiniško natūralaus deimanto. Brangakmenis buvo beveik tobulas. Jame nebuvo jokių intarpų, įtrūkimų ar burbuliukų. Jo skaidrumas ir spalvos grynumas stebino bei audrino vaizduotę. Tik nedidelė juoda dėmė akmens viduryje vėliau tapo priežastimi, dėl kurios jis buvo padalytas į dalis.

Pirkėjų šiam milžiniškam brangakmeniui neatsirado, todėl deimantas „Cullinan“ buvo padovanotas Anglijos karaliui Edvardui VII. Monarcho ši prabangi dovana nedžiugino, todėl netrukus jis įsakė brangakmenį padalyti į dalis. Taip „Afrikos žvaigždė“ virto 9 dideliais ir 96 mažais briliantais. Didžiausi egzemplioriai papuošė monarcho regalijas. Briliantas „Cullinan II“ buvo inkrustuota Britanijos monarcho karūnoje, o karališkąjį skeptrą papuošė 530.2 karato sveriantis „Cullinan I“, kuris tapo didžiausiu briliantu pasaulyje.

„Koh-i-Noor“ – didžiausias pasaulyje spalvotas deimantas. Pradžioje akmuo turėjo švelnų gelsvą atspalvį, tačiau po keleto briaunavimų tapo beveik skaidrus. "Koh-i-Noor" – tikra legenda. Pradžioje mineralas svėrė daugiau nei 1000 karatų, tačiau atlikus keletą šlifavimų jo svoris sumažėjo iki 100 karatų. Legenda byloja, kad didžiulis brangakmenis buvo rastas XII a. ir tapo senovės Indijos regiono Malvos valdovo radžos turbano papuošalu. Vėliau akmuo buvo parduotas Persijos šachui, vėliau vėl grąžintas į Indiją.

Mongolų antpuolių metu Indijos radžos žmona išmainė šį brangakmenį į savo vyro gyvybę. Nuostabus akmuo dar ilgai keliavo po rytų šalis, kol vėl grįžo į Indiją. 1849 m. šalis tapo Didžiosios Britanijos kolonija ir nuostabusis „Koh-i-Noor“ buvo padovanotas Didžiosios Britanijos karalienei Viktorijai.

Nuo tada Didžioji Britanija laikoma šio nuostabaus brangakmenio teisėta savininke, nors Indijos valdžia vis pareiškia savo teises į šią neįkainojamą brangenybę ir, primindama istoriją, prašo grąžinti brangakmenį į kilmės šalį. Įdomu tai, kad akmeniui priskiriamos neigiamos magiškos savybės. Teigiama jog šis deimantas savo šeimininkui neša nelaimes, tačiau tai galioja tik tuo atveju jei savininkas akmenį įgijo nesąžiningu būdu.

Kiti didieji deimantai

Daugiau tokių didžiulių deimantų kaip "Cullinan" ar "Koh-i-Noor" nebuvo rasta, tačiau ir be šių legendinių mineralų netrūksta įstabaus dyžio deimantų. Garsūs juvelyrų namai, žymiausi karališkųjų dinastijų atstovai ar tiesiog turtingi kolekcionieriai saugo unikalių egzempliorių, kažkada rastų mūsų planetos gelmėse.

Idealiai grynas ir skaidrus 957 karatų deimantas „Excelsior“ buvo rastas 1873 m. vienoje iš Afrikos kasyklų. Šį nuostabų mineralą rado darbininkas, už jį gavęs nemažą premiją. „Excelsior“ buvo pervežtas į Angliją, kur buvo ištirtas, o po tyrimų padalytas į daug dalių. Padalijimo metu buvo prarasta daugiau nei pusė deimanto. Iš likusios dalies buvo pagaminti 20 briliantų, kuriuos įsigijo žymiausi juvelyrų namai.

968 karatų mineralas „Siera Leonės žvaigždė“ buvo rastas vienoje iš šio Afrikos miesto kasyklų 1972 m. Šio akmens unikalumas yra jo tobulas grynumas. Suskaldžius šį brangakmenį buvo pagaminta 17 nepriekaištingų deimantų.

„Tūkstantmečio žvaigždė“ – taip vadinamas gryniausias 203 karatų kriaušės formos deimantas. Deimantas, iš kurio pagamintas šis šedevras, buvo rastas dabartinio Kongo Demokratinės Republikos teritorijoje 1990 m. ir svėrė 777 karatus. Šio brangakmenio šlifavimas truko 3 metus ir vyko keliais etapais. Šiandien, tai kas buvo pagaminta iš „Tūkstantmečio žvaigždės“, priklauso britų korporacijai „De Beers“.

Nepriekaištingasis „Šimtmečio deimantas“ (Centenary Diamond), sveriantis 599 karatų, buvo rastas Pietų Afrikoje 1980-aisiais metais. Brangakmenis buvo nušlifuotas širdies forma. „Šimtmečio deimantui“ buvo suteikta aukščiausia spalvos ir grynumo kategorija, o 1988 m. jis buvo pristatytas visuomenei. Kurį laiką šis prabangus akmuo buvo eksponuojamas Londono Tauerio tvirtovėje, o vėliau parduotas į privačią kolekciją.

Didžiausi spalvoti deimantai

Dažniausiai natūraliai išgauti deimantai yra skaidrūs. Tačiau kartais pasitaiko spalvotų egzempliorių, kurie būna itin vertinami. O jei jie dar ir įspūdingo dydžio, tokių mineralų kaina būna tiesiog pasakiška. Didžiausi spalvoti deimantai yra:

  1. „Incomparable Diamond“. 407.48 karato deimantas buvo nušlifuotas iš spalvoto mineralo. Auksinės spalvos akmuo, savo natūralioje formoje, svėrė 890 karatų. 1980-ųjų pradžioje Konge šį brangakmenį atsitiktinai rado maža mergaitė, vaikščiojusi šalia apleistų kasyklų. Šis akmuo keletą kartų buvo parduotas aukcionuose, o 2013 m. šis auksinio atspalvio akmuo tapo nuostabaus auksinio kaklo papuošalo dalimi.
  2. „Great Mogul“. Šis 787 karatų melsvo atspalvio brangakmenis buvo rastas Indijoje 1650 m. Ypatingos prabangos radinys buvo padovanotas šachui Džahanui. Kurį laiką deimantas buvo saugomas Agros ižde. 1739 m. Agra buvo užimta persų kariuomenės, o brangakmenis buvo pagrobtas ir perduotas Persijos šachui Nadirui. Po Nadiro mirties „Didysis Mogulas“ dingo be pėdsakų. Iki šiol jo buvimo vietą gaubia paslaptis. Kai kurie ekspertai mano, kad iš šio deimanto galėjo būti pagamintas garsusis briliantas „Orlov“, saugomas Rusijos Deimantų fonde.
  3. „Golden Jubilee“. Didžiausias geltonai rusvos spalvos briliantas. Jo svoris – 545 karatų. Prieš šlifavimą brangakmenis svėrė 755 karatus. Jo šlifavimas truko net 2 metus. Šis puikus akmuo 1995 m. buvo padovanotas Tailando karaliui Bhumibol Adulyadej jo jubiliejaus proga. Šiandien šis nuostabus briliantas saugomas Tailando karališkajame lobyne.
  4. „Spirit of de Grisogono“. Tai didžiausias juodos spalvos deimantas iš visų kada nor srastų. 587 karatų akmuo buvo rastas vidurio Afrikoje. Po apdorojimo „Spirit of de Grisogono“ svoris buvo 312.24 karato. Geriausias Šveicarijos juvelyras Fawaz Gruosi šį mineralą nušlifavo rožės forma, naudodamas senovės indų techniką. Šiandien šis juodasis deimantas priklauso juvelyrų namams „De Grisogono“.