Sidabro priežiūra: kaip išlaikyti juvelyrikos papuošalų blizgesį

Sidabriniai papuošalai yra vieni iš populiariausių juvelyrinių dirbinių. Svarbu žinoti, kad sidabro papuošalai, kaip ir bet kokie kiti juvelyriniai dirbiniai, reikalauja rūpestingos priežiūros, nors dažnai apie tai nesusimąstoma. Tinkamai prižiūrint, sidabriniai papuošalai tarnaus ilgus metus ir galės tapti net šeimos relikvija, perduodama iš kartos į kartą.
Šiame straipsnyje pasidalinsime profesionalų rekomendacijomis, kurios padės jums tinkamai prižiūrėti sidabrinius žiedus, grandinėles, apyrankes ar net sidabrinius stalo įrankius.
Kodėl sidabras tampa matinis
Prarastą blizgesį gali įtakoti keletas veiksnių - netinkamas saugojimas, mechaniniai pažeidimai ar prasta jūsų juvelyrinių dirbinių priežiūra gali lemti išvaizdos pokyčius, kurie bėgant laikui vis ryškėja. Papuošalus dažnai dėvint, juose gali atsirasti mechaninių pažeidimų, kuriuose iškart ima kauptis dulkių, purvo, kosmetikos priemonių ar net negyvų odos ląstelių. Visa tai toliau neigiamai veikia juvelyrinio dirbinio paviršių, o ir atrodo ne itin estetiškai. Taip pat sidabras jautrus sulfidinei korozijai ir gana greitai tamsėja, mat jį veikia ore natūraliai susidarantis vandenilio sulfidas. Tai itin pastebima drėgnoje patalpoje. Dažnai dėvimi sidabro papuošalai tik dar greičiau praranda savo spindesį, nes ant juvelyrinio dirbinio paviršiaus bei įvairiuose tarpeliuose kaupiasi nešvarumai bei odos kremo likučiai ar net buities valymo priemonės. Nuolat be pertraukų nešiojami sidabriniai papuošalai, kuomet yra dėvimi net miegant, sportuojant ar tvarkant namus, greitai praras pirminį blizgesį, o laikui bėgant net paviršiaus forma gali pakisti iš lygios į šiurkščią.
Kodėl sidabras žaliuoja? Jei jūsų sidabriniai auskarai ar kiti papuošalai įgavo žalsvą atspalvį, gali būti jog tai žemos prabos gaminiai, pagaminti iš 875 prabos sidabro. Tai pasireiškia būtent žemesnės prabos sidabro gaminiams, kuriame būna vario karbonato priemaišų, o šiam sąveikaujant su vandeniu ar deguonimi, išsiskiria žalsva spalva.
Sidabro juvelyrikos laikymas ir naudojimas
Siūlome susipažinti su keletu patarimų bei rekomendacijų, kurie padės išlaikyti papuošalų spindesį kuo ilgiau:
- Sidabro gaminiai turėtų būti laikomi minkštuose maišeliuose ar dėžutėse sausoje ir tamsioje vietoje.
- Nelaikykite sidabro dirbinių atviruose laikikliuose, kadangi nuolatinė oro cirkuliacija skatina metalo oksidaciją ir dirbiniai tamsėja.
- Ant piršto dėvimi sidabro žiedai turėtų būti nuimami plaukant rankas - muilas neigiamai veikia metalo paviršių.
- Parėję namo, nusiimkite papuošalus - leisite pailsėti odai bei pasaugosite gaminius.
- Valykite sidabrinius papuošalus tiktai minkšta medžiaga (mikropluoštu, flanele).
- Bent kartę per mėnesį savo sidabrinius papuošalus nuplaukite po šiltu tekančiu vandeniu.
Sidabro juvelyrikoje dažnai naudojamas inkrustavimas akmenimis, juodinimas ir auksavimas. Su tokiais sidabro papuošalais reikia būti atsargiam - jų negalima valyti kietais šepetėliais, grubiomis kempinėmis arba naudoti abrazyvinius valiklius, pvz., sodos, dantų ar poliravimo pastos, priešingu atveju sidabro papuošalai gali būti pažeisti negrįžtamai!
Kaip teisingai valyti sidabrinius juvelyrikos dirbinius
Nors sidabrą veikia korozija, jį valyti namuose nesudėtinga. Net sudėtingos formos sidabiriniams papuošalams su įmantraus pynimo ir tekstūros dizainu (pvz., grandinėlės, auskarai) lengva pašalinti matinį oksidą nuo paviršiaus. Tam yra net keli paprasti ir laiko patikrinti valikliai:
- Specializuoti sidabro papuošalų valikliai - tai specialios formulės valikliai, sukurti būtent sidabro gamininių valymui.
- Mulinas vanduo ir amoniako tirpalas. Pirmiausiaui papuošalą nuplaukite šiltu muiluotu vandeniu, po to nusausinkite ir nuvalykite jo paviršių tankiu minkštu audiniu suvilgytu 10% amoniako tirpale. Nuvalius audiniu, nuskalaukite gryname vandenyje ir išdžiovinkite.
Dėmesio: Amoniako tirpalo negalima naudoti sidabro papuošalams juodintu paviršiumi! - Paauksuotus sidabro papuošalus galima valyti spiritu suvilgytu vatos pagaliuku. Baigus valymą, gaminį būtina nusausinti.
Jeigu jūsų sidabro papuošalai itin įmantrių formų, nerizikuokite jų valyti savarankiškai - geriau šią užduotį patikėti profesionaliam juvelyrui, kuris tikrai žinos kaip elgtis su jūsų papuošalais ir jų nesugadinti. Prašmatnios grandinėles, masyvūs auskarai ar inkrustuoti žiedai valomi itin atsargiai, nes šie sidabro papuošalai itin lengvai pažeidžiami ir gali būti sugadinti negrįžtamai.
Ar galima valyti sidabrą vandenilio peroksidu? Tai populiari, bet pavojinga priemonė. Vandenilio peroksidas sidabrui nekenkia, tačiau reikia nepamiršti jog jūsų sidabriniai papuošalai pagaminti iš metalų lyfinio, kurį sudaro ir kiti metalai. Vandenilio peroksidas veikia daugelį metalų, tad lydinyje esantis vienas ar keli metalai gali sureaguoti su tokiu valikliu, o reakcijos rezultatas gali pakeisti gaminio spalvą ar struktūrą, tad šią priemonę reiktų naudoti itin atsargiai.
Viena iš efektyviausių valymo priemonių yra amoniako tirpalas. Tačiau jei laikysite sidabro papuošalus su dekoratyviniu padengimu amoniako tirpale tirpale per ilgai, tirpalas gali pakenkti gaminio išvaizdai. Šios priemonės negalima naudoti gaminiams su perlais, gintaru ir koralais. Amoniako tirpalas lengvai garuoja, garai skleidžia nemalonų kvapą, o pats tirpalas lengvai gali sudirginti odą, todėl juo reikia naudotis atsargiai, kad nepakenkti sau. Tirpalą reiktų naudoti gerai vėdinamoje patalpoje, o su juo dirbti dėvint gumines pirštines, kad medžiaga neprisiliestų prie odos.
Profesionaliam juvelyrinių dirbinių valymui dažniausiai naudojama ultragarso vonelė, kurioje juvelyrinis dirbinys patalpinamas į specialų skystį ir yra veikiamas itin aukšto dažnio virpesiais. Šis būdas yra saugus net trapiems papuošalams valyti, o naudojama technologija padeda išvalyi nešvarumus net iš mažiausių papuošalo plyšių, kuriuos pasiekti kitais būdais būtų itin sudėtinga arba kiltų pavojus pažeisti patį papuošalą. Taip pat, po valymo ultragarsu, juvelyras patikrins jūsų papuošalą nuo pažeidimų ar sugadinimų bei galės tinkamai įvertinti bei patarti dėl gaminiui reikalingo remontas, o gal būt pasiūlys antaujinti auksuoto ar rodžiu padengto gaminio paviršiaus padengimą.
Kaip valyti sidabrinius papuošalus su akmenimis
Įprastai, specialios valymo priemonės skirtos valyti sidabro papuošalams, tinka ne tiktai įvairiuos prabos sidabrui, bet tinka valyti ir papuošaluose inkrustuotiems akmenims. Juvelyrinių dirbinių valikliai gali būti skirti valyti tiktai vienos prabos papuošalams ir netikti kitos prabos metalui, todėl prieš naudodami įsitikinkite, kad jūsų turimas valiklis tinka konkrečiam jūsų papuošalui. Juvelyrinių dirbinių su akmenimis priežiūra skiriasi priklausomai nuo inkrustuoto brangiojo akmens. Nuo ryškios saulės šviesos išblunka topazai, ametista ir emalio danga. Smaragdai ir chrizolitai yra vieni iš trapiausių brangiųjų akmenų, todėl gali būti pažeisti nukritus ar atistrenkus į kietą metalą. Dėl savo porėto pobūdžio turkis gali prarasti spalvą nuo kontakto su muilu, vazelino arba didelės didelio drėgmės. Actu galite pakenkti koralams, nes jo sudėtyje yra kalcio, kurį actas gali išgraužti.
Atskirai verta paminėti sidabro su perlais valymą. Dėl jo perlo organinės kilmės šis akmuo yra ypatingai jautrus didesnei nei įprastai drėgmei, aukštai temperatūrai ir dulkėms. Valant gaminį su perlais, būtina naudoti specialiai tam skirtas priemones, o patį akmenį valyti minkštu audiniu. Tokius gaminius galima valyti naudojan švelnias muilo putas arba bulvių krakmolą, o norint sugrąžinti perlams prarastą blizgesį jums padės alyvuogių aliejus.
Rūpinkitės savo papuošalais, kad šie puoštų jus kur bebūtumėte. Juvelyriniai dirbiniai gali tarnauti ne vinai kartai, jeigu bus tinkamai prižiūrimi.