MENU
0
  1. Pradžia
  2. Visi straipsniai
  3. Brangakmenių vardų kilimė
AurigemaVisi straipsniaiBrangakmenių vardų kilimė

Brangakmenių vardų kilimė

2024-02-05
2025-04-14
blog-img

Brangakmeniai visais laikais kėlė susiižavėjimą! Šiems nepaprastiems akmenims buvo priskiriamos magiškos savybės, akmenys būdavo sudievinami ir dažnai su jais buvo elgiamasi ypač atsargiai. Brangakmenų vardų paslaptys - įtraukiantis straipsnis juvelyrikos gerbėjams. Jame papasakosime apie tai iš kur kilo populiariausių brangakmenių pavadinimai ir kaip jų pavadinimai keitėsi leikui bėgant.

Brangakmeniai ir jų pavadinimai

Ametistas
Lotyniškas šio akmens pavadinimas yra amethystus - tiesioginis šio žodžio vertimas yra "neapgirtęs". Senovėje šį violetinio atspalvio kvarco akmenį laikė apsaugančiu nuo pernelyg didelio alkoholio vartojimo. Yra teorijų, kildinančių ametisto vardo kilmędėl iš spalvos panašumo į praskiestą raudonąjį vyną, nuo kurio nebūdavo taip lengva apsvaigti.

Tačiau yra ir įdomi senovės graikų legenda apie vyno dievą Dioniza. Pasakojama jog kartą jis, vedamas įsiūčio, supyko ant žmonių ir nusprendė pirmą sutiktą žmogų atiduoti tigrams sudraskyti. Auka tapti lemtis lėmė nimfai Ametistei, kuri mirties akivaizdoje kreipėsi pagalbos į dievę Dianą. Ši pagailėjo nimfos ir pavertė gražuolę merginą į spindintį akmenį, kad tigrai negalėtų jai padaryti žalos. Dionizo įsiūtis atlėgo ir jis ėmė gailėtis savo impulsyvaus poėlgio. Jis bandė atgaivinti nimfą, laistydamas akmenį vynu, tačiau akmuo tik nusidažė vyno spalva, tačiau į merginą taip ir nebeatvirto. Šis taip, pagal nimfos Ametistės vardą ir gavo savo pavadinimą šis akmuo.

Deimantas
Šio brangakmenio vardas kilo iš senovės graikų žodžio adámas, kurio reikšme yra "nedūžtantis". Graikai tikėjo jog yra tik du nesunaikinami salykai - tai deimantai ir meilė.


Briliantas
Dažnai manoma jog deimantas ir briliantas yra du to paties daikto pavadinimai, tačiau yra ne visiškai taip. Iš tiesų briliantu galima vadinti tiktai specialia forma šlifuotą deimantą, tad ne bet koks deimantas yra briliantas. Pats pavadinimas kilo iš prancūzų kalbos žodžio brilliant, kurio reikšmė yra "blizgantis, švytintis".


Avantiurinas
Yra keletas avanturino pavadinimo kilmės versijų. Viena iš jų pavadinimą sieja su itališku posakiu per avventura, kuris išvertus reiškia "atsitiktinai, netyčia". XVI amžiuje Venecijos stikliai Murano saloje bandė sukurti akmens imitaciją iš raudonai rudos spalvos stiklo. Darbo eigoje į įkaitusią stiklo masę pateko vario drožlių ir stiklo masė nusidažė žalia spalva. Būtent taip "netyčia" atrastas aventurinas ir gavo savo šiuolaikinį pavadinimą.


Opalas
Sanskrito kalboje upala - tai brangakmenis. Paprasčiau ir tiksliau nebūna!


Tanzanitas
Šis akmuo atrastas atrastas Tanzanijoje 1967 metais, kuri ir padovanojo šiam nuostabiam mėlynam mineralui dalį savęs - savo pavadinimą. Nors pradžioje akmenį norėta pavadinti mėlynu ciozitu, bet šis pavadinimas neprigijo.


Turkis
Šis jūros spalvos akmuo daugelyje kalbų vadinams viena ar kita žodžio turquoise variacija, kurios reikšmė - "turkiškas akmuo". Turkis Europą pasiekė Šilko keliu, kuris vedė per Turkiją, kur ir buvo išgaunamas turkis.


Granatas
Pavadinimas kilęs iš lotynų kalbos žodžio granatum, reiškiančio grūdą. Greičiausiai turimi galvoje ryškūs granato vaisiaus grūdeliai, kurie išites yra labai panašūs į granatų akmenėlius.

Agatas
Šio akmens pavadinimo kilmė išties paprasta. Agataibuvo pirmą kartą aptikti Sicilijos saloje, greta Agato upės, kuri ir padovanojo šiems keistos spalvos brangakmeniams savo vardą.

Perlas
Europoje šis natūralios kilmės akmuo daugelyje kalbų vadinamas panašiai. Šis pavadinimas yra kilęs iš senovės prancūzų kalbos žodžio "perle", kuris kilo iš lotyniško "perne", reiškiančio avies kumpį. Taip šis akmuo vadintas todėl, kad perlų gaudytojams atvertos moliusko geldelė savo forma išties atkartoja kumpio formą. Kadangi idealios formos, lygaus paviršiaus perlai gamtoje itin retai sutinkami, žodžiu "perlas" kartais vadinami įvairūs reti ir vertingi daiktai.

Akvamarinas
Tai brangakmenis su pavadinimu, kuris visiškai atskleidžia jų esmę! Lotyniškai "aqua marina" reiškia jūros vanduo.

Smaragdas
"Smaragdos" - graikiškas žodis reiškiantis žaliąjį perlą. Viskas paprasta!

Fianitas
Paslaptingas ir gražus pavadinimas, tačiau jo pavadinimo reikšmė nustebins ne vieną. Šis akmuo pagamintas žmogaus, o jo gamybos technologija buvo išrasta Sovietų Sąjungos Mokslų akademijos Fizikos institute. Būtent pagal šios mokslų įstaigos pavadinimo pirmasias raides (Физический институт Академии Наук СССР) šiam akmeniui ir buvo duotas apvadinimas.

Oniksas
Piršto nagas - tai šio juodojo akmens pavadinmo vertimas iš lotynų kalbos. Pavadinimo prasmės reiktų ieškoti senovės graikų mitologijoje, pagal kurią įsimylėjęs dievas Erotas nukirpo mylimosios Veneros nagus jai miegant. Nukirpti nagai krito ant žemės ir virto akmenimis.

Rubinas
Paslaptingas lotyniškas rubinus lapis - tai raudonas akmuo. Elementaru!

Safyras
Senovės Indijoje šio mėlyno akmens pavadinimas reiškė "mylimas Saturno". O pas mūsų kraštuosa žodis safyras kilo iš senovės graikų kalbos, kur sappheiros buvo aiškinamas kaip "mėlynas akmuo".

Malachitas
Viena šio akmens pavadinimo kilmės versija sako, kad žodis "malachitas" kilo nuo žodžio "malva", kuriuo vadinamas augalas dedešva. Šio augalo lapai pagal formą primena akmenį. Kita teorija teigia, kad pavadinimas kilo senovės graikų žodžio malakos, reiškiančio minkštą.

Rodolitas
Akmens pavaidnimas rodolitas yra kilęs iš graikų kalbos žodžių "rodos" ir "litos", kurie kartu reikšikia "rožinis akmuo".

Topazas
Yra keletas šio akmens pavadinimo kilmės versijų. Pagal vieną jų, topazo pavadinmas galėjo kilti iš vienos pirmųjų šio akmens radimvietę - Topazijos salą Raudonojoje jūroje. Kitas variantas - sanskrito žodis "tapas", reiškiantis šilumą.

Chrizolitas
Prabangą reiškiančių graikiškų žodžių derinys chrysos (auksas) ir lithos (akmuo) tapo vardu efektingo žaliiai auksinio atspalvio akmens.

Chrizoprazas
Graikų kalba gražus obuoliškai žalio akmens pavadinimas reiškia "auksinis poras" arba "žalias auksas". O gemologai ir juvelyrai dažniausiai šį mineralą vadina peridotu.

Karneolis
Iš lotynų kalbos cornus reikšia "sedulos uoga".

Citras
Saulėtasis akmuo už savo pavadinimą turi dėkoti ne kam kitam, kaip lotyniškam žodžiui citrinus, kurio reikšmė ir mūsų kalboje ta pati - citrina. 

Krištolas
Viena versijų teigia jog šis žodis kilo iš graikų kalbos žodžio crystallus, reiškiančio "ledas". Beje, mineralai šiuo pavadinimu yra paminėti net garsiuosiuose epuose Iliada ir Odisėja.

Gintaras
Tikima jog mums žinomas šio mineralo pavadinimas pradėjo formuotis XVI a. ir patyrė keletą transformacijų. Senąja slavų kalba šis mineralas vadintas gentator, lietuvių kalboje prigijo kita šio žodžio versijagintaras. Vokiečių kalba gintaras vadinamas bernstein, šis žodis reiškia "deginamą akmenį". Senais laikais gintarądegindavo ir jo dūmais kvėpavo, tikėdami jo fydomosiomis savybėmis.

Ypatingus vardus žmonės visada suteikia tik patiems rečiausiems ir ypatingiausiems dalykams. Šie brangieji akmenys gavo tokius savo pavadinimus todėl, kad turėjo ypatingą galią pritraukti sėkmės ar suteikti magiškų savybių savo savininkui. Prisiminkite tai, dėvėdami savo papuošalus su brangakmeniais.